Adana

Tepebağ Antik Kenti (Adania)
 
Adana Antik kenti, bugünkü Adana’nın bir mahallesi olan Tepebağ’da kurulmuştur. M.Ö. 1800’lü yıllara ait Mısırlı Hemşire Sansneferu Heykeli Tepebağ’ın tarihini dört bin yıl geriye götürmektedir. Bu heykel günümüzde, New York Metropolitan Müzesi’nde bulunmaktadır.
Toprakaltında tarihi zenginlikleri olan Tepebağ, aynı zamanda Adana’ya özgü cumbalı, ortasında bahçesi olan evleriyle de 19. yüzyılı günümüze taşıyan otantik bir yerleşim yeridir. Günümüzde Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi olarak kullanılan ve Atatürk’ün Adana’ya ziyaretleri sırasında iki kez kaldığı Suphi Paşa Konağı da buradadır.
Tepebağ Adana’nın içinde Taşköprü civarında ve hemen Seyhan Nehri’nin yanındadır. Buraya ziyaretiniz sırasında; yakınında bulunan Sabancı Merkez Camisi’ni, Arkeoloji Müzesi’ni, Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi’ni ve Güzel Sanatlar Galerisi’ni gezebilirsiniz.
 
Misis Antik Kenti (Mopsusestia)
 
Misis Kenti’nin tarihi, geç Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Ünlü tarihçi Heredot’a göre, Truva Savaşı’na katılan Kilikyalı kahraman Mopsos, savaşın bitiminde Çukurova’ya dönerek Misis’i baştan başa onartmıştır. Bu onarım nedeniyle Hititler’in Pahru dediği kente, artık Mopsusestia (Mopsus’un Yurdu) denilmeye başlanmıştır. Araplar dönemindeyse, kente Misis adı verilmiştir. Günümüzdeki adı Yakapınar’dır.
Ortasından Ceyhan Nehri’nin geçtiği kentin, günümüzde ayakta kalan en önemli eseri Misis Köprüsü’dür. Ayrıca; Hazreti Nuh’un tufan efsanesini anlatan mozaiklerin bulunduğu Misis Mozaik Müzesi, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.
 
Ayas Antik Kenti (Aigaea)
 
Yumurtalık Adana’ya 78 kilometre mesafede bir sahil kasabasıdır. Tarihi 2000 yıldan daha eskilere dayanan kentin, en önemli özelliklerinden biri; dünyanın ilk hastaneleri, hatta tıp eğitimi de verildiği için; ilk tıp okulları sayılan Asklepion’lardan birinin burada kurulmuş olmasıdır.
 
Ayas Antik Kenti’ne gitmek için Adana’ya 48 km uzaklıktaki Ceyhan’a uğramak ve onun içerisinden geçerek Yumurtalık’a gitmek gerekmektedir. Süleyman Kulesi’nde ve Liman Kalesi’nin bulunduğu balıkçı barınağında Akdeniz’e özgü çipura, lagos, levrek ve kefal balıklarının ikram edildiği otantik restoranlar bulunmaktadır. Ayrıca kentte oteller de bulunmaktadır.
 
Magarsos Antik Kenti (Karataş)
 
Magarsos Antik kenti, Adana’ya 43 kilometre mesafedeki Karataş ilçesinde kurulmuştur. Efsaneye göre, Truva Savaşı’nda savaşan ancak sonradan arkadaş olan Kilikyalı Mopos ile Yunanlı Anflakos tarafından kurulmuştur. Antik Kilikya’nın önemli kentlerinden Mallos’un dini merkezi olan Magarsos tapınaklarıyla tanınmış, özellikle Büyük İskender’in dua ettiği Athena Tapınağı ile ün kazanmıştır. Deniz boyunca uzanan kent surları, tiyatro, stadyum, kilise ve hamam kalıntıları ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
 
Anavarza Antik Kenti (Dilekkaya Köyü)
 
Anavarza Antik KentiAdana’nın Ceyhan ilçesi, Kozan-Kadirli yolunun yaklaşık 20 km ötesinde Dilekkaya Köyü yakınındadır. Çukurova’nın ortasında birdenbire yükselen büyük bir kaya kütlesinin önünde kurulmuştur. Kentin kalesi, Roma’ya ve İslami dönemlere ilişkin izler taşımaktadır. Ören yerinde ayakta kalan kalıntılardan surlar, zafer takı, kale, sütunlar ve mozaikli iki havuz görülmeye değer niteliktedir. Günümüzde Açıkhava Müzesi olarak faaliyet göstermektedir.
 
Şar Antik Kenti
 
Şar Antik Kenti, Toros Dağları üzerinde yer almaktadır. Antik kentte bulunan açık hava tiyatrosu da Roma dönemine aittir. Antik kentin günümüze kalmış diğer bir yapısı ise kırmızı tuğladan yapılmış olan Bizans Kilisesi’dir. Şar’da ayrıca su yollarına, antik havuzlara ve kaya mezarlarına da rastlanabilir.
 
Akören Antik Kenti
 
Adana’nın Aladağ ilçesinin Akören Beldesi civarında Bizans ve Roma dönemlerine ait olduğu düşünülen kiliseler ve kent kalıntıları bulunmaktadır. Akören civarındaki Mazılık ve Kayaören Köyü’ndeki kilise ve yerleşim yeri kalıntıları da; yörede o zamanlar bir Roma köyü olduğunu düşündürmektedir.
 
Kaleler Kenti Adana
 
Düz bir arazi üzerinde yer alan Çukurova’da, korunmak için neredeyse her tepenin üzerine bir kale inşa edilmiştir. Hem korunmak hem de ayna veya güvercin aracılığıyla haberleşmek amacıyla kurulan bu kaleler; birbirine uzaklığı 15-20 kilometreyi geçmeyen zincirler halinde Akdeniz’den Toroslar’a doğru uzanır. (Yumurtalık, Güveloğlu, Yılankale, Tumlu, Anavarza, Kozan, Feke ve Saimbeyli gibi)
 
Yılankale
 
Ceyhan Ovası’nda, yüksek bir tepeye kurulan kalenin bir Ortaçağ eseri olduğu zannedilmesine rağmen, kimler tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. M.S. 1097 yılında Bouillon komutasında Haçlı ordularının Çukurova’ya girdiklerinde yapmış olmaları ihtimali üzerinde durulmaktadır. Ünlü Şahmeran efsanesindeki Şahmeran’ın bu kalede kaldığı söylenir.
 
Tumlu Kalesi
 
Tumlu Kalesi, antik yollar üzerinde, denizden dağa doğru uzanan kaleler zincirini tamamlamak amacıyla kurulmuş önemli bir kaledir. Yapılma tarihiyle ilgili kesin bir bilgi olmamakla beraber Ortaçağ’a ait olduğu zannedilmektedir. Ayrıca, kalenin içinde sarnıç, mahzenler ve kaya mezarları dikkat çekmektedir. Kaleden, Yılan Kale ve Anavarza kalesi rahatlıkla görülebilmektedir.
Anavarza Kalesi
 
Anavarza Antik Kenti’nin yakınında bulunan bir tepenin üzerine kurulmuştur. Geç Antik Dönem’e ait kale, geniş bir zemin üzerindedir ve kaleye Anavarza Antik Kenti’nden çıkışı sağlayan, kayalara oyulmuş bir merdiven vardır. Anavarza Kalesi; Toprakkale, Bodrum Kalesi, Tumlu Kalesi, Kozan Kalesi ve Yılankaleyi izleyebilecek bir konumdadır.
 
Kozan Kalesi (Sis Kalesi)
 
Kozan Adana’ya 70 km mesafededir. Kozan İlçesi’nin sırtını dayadığı bir tepede kurulmuştur. Pers, Roma ve Ermeni Krallığı döneminde tamirat gördüğü, yazıtlardan anlaşılmaktadır. Ermeniler döneminde adı Sis Kalesi olmuştur. İç Kale günümüze kadar gelebilmişken dış surların içindeki manastır ve müştemilatı yıkılmıştır.
 
Kalesis Kalesi
 
Kozan Baraj Gölü’nün kuzeyinde bulunan, yüksek bir tepenin üzerinde kurulmuştur. 2300 yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülmektedir. Seleukos dönemine ait kale; aynı dönemde yapılan benzer yapılara göre günümüze iyi durumda ulaşmıştır. Kozan’ın 15 km kadar kuzeyinde bulunan Kozan Baraj Gölü yakınındaki tepededir. Ulaşımı oldukça zordur. Ulaşabilmek için yüksek bir tepeye tırmanmak gerekmektedir.
 
Adana’nın Tarihi Köprüleri
 
Seyhan ve Ceyhan Nehri, tarih boyunca Çukurova’ya bereket dağıtırken geçiş yolları önünde de engel teşkil etmiştir. Bu yüzden, en eski çağlardan beri insanlar; nehirleri geçmek için yöntemler geliştirmiş ve dünyanın en eski köprülerini, bu nehirler üzerine inşa etmişlerdir.
 
Taşköprü
 
Seyhan Nehri üzerinde IV. Yüzyılda (385), Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllarca Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü olmuştur. Tarih boyunca defalarca onarılmıştır. Dünyanın halen kullanılan en eski köprüsü olarak bilinmektedir.
 
Misis Köprüsü
 

Misis Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinde yer almaktadır. Anadolu’nun ilk Roma Köprüsü olarak bilinmektedir. Eski Adana-Halep karayolu üzerindedir. Selçuklular, Bizanslılar ve Haçlılar arasındaki savaşlara sahne olan efsanevi kent Misis’in adını taşıyan köprü, yöredeki yaygın inanca göre Kuran’da da geçen Lokman Hekim’in ölümsüzlük ilacını kaybettiği yerdir.

 

Adana ili ilgi noktaları ve görselleri, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden temin edilmiştir.

http://www.adanakultur.gov.tr


Sonuçlar
Madalya Tablosu
1 ITA Italy 70 52 64 186
2 TUR Turkey 47 44 37 128
3 FRA France 25 26 45 96
4 ESP Spain 21 32 29 82
5 EGY Egypt 21 22 24 67
6 GRE Greece 15 18 26 59
7 SLO Slovenia 13 11 11 35
8 SRB Serbia 12 11 11 34
9 CRO Croatia 11 7 9 27
10 TUN Tunisia 9 17 22 48
11 ALG Algeria 9 2 15 26
12 MAR Morocco 7 10 11 28
13 CYP Cyprus 2 2 3 7
14 ALB Albania 1 2 3 6
15 MNE Montenegro 1 1 3 5
16 MLT Malta 1 1 0 2
17 SMR San Marino 0 2 3 5
18 SYR Syrian Arab Republic 0 2 0 2
19 MKD The Former Yugoslav Republic Of Macedonia 0 1 4 5
20 BIH Bosnia & Herzegovina 0 1 3 4
21 LIB Lebanon 0 0 2 2
Facebook Twitter Twitter LinkedIn Twitter Web TV