Mersin'i Tanıyalım

 

Yumuktepe

 

Arkeoloji dünyasında ayrı bir önemi bulunan ve Neolitik Çağ'dan günümüze kadar kesintisiz yerleşim görmüş olan Yumuktepe, Mersin kent merkezinin yaklaşık 1 km kadar kuzeybatısındaki Demirtaş Mahallesi'nde yer almaktadır. Bugün Mersin müzesinde sergilenmiş olan buluntular arasında Hitit devrine ait silahlar, çok renkli seramikler, taş mühürler, bakır oltalar, kadın heykeli, süs eşyaları ve fırın kalıntıları Yumruktepe'deki kazılar sırasında çıkarılmıştır.

 

Viranşehir (Soli-Pompeipolis)

 

Helenistik çağdaki ismi "Soli" olan bu eski şehir Perslerin, Makedonyalıların, Selefkosların ve Romalıların hâkimiyetlerinde bulunmuştur. Roma İmparatorluğunun büyük komutanlarından Pompeius tarafından Roma buyruğuna geçen Soli, yeni düzenlenmelerden sonra "Pompeiopolis" ismini almıştır. M.Ö. 527 yılındaki depremde harabe haline gelmiştir ve bugün "Viranşehir" olarak bilinmektedir. Sütunlu yol ve eski liman görülmeye değer kalıntılardır.

 

Zephyrium

 

Mersin'in antik yerleşimi olarak kabul edilen Zephyrium kentine ait bilgiler çok azdır. Mersin Müzesi'nde bulunan mermer Aslan başı ile bazı mimari yapı elemanları, antik Zephyrium kentine ait arkeolojik belgeleri oluşturmaktadır. Kente ait bir başka bilgiye ise, V. Langlois'in Pompeipolis'den Mersin'e geldiğinde: "Deniz kenarında evler vardır ve bu evlerin olduğu yerde eski bir kent harabesi bulunmaktadır ki, burası eski Zephyrium kentidir" sözlerinde rastlanmaktadır.

 

Anchiale (Karaduvar)

 

Kalıntıları, Mersin kentinin doğusunda olan bu antik yerleşim için Gezgin Coğrafyacı Strabon, Aristobulos'u kaynak göstererek, Asur Kralı Sardanapal'in Tarsus ve Anchiale'yi bir gün içinde inşa ettiğini yazmıştır. Asur dilinde yazılmış bir kitabede de "Anakyndarakses oğlu Sardanapal, Anchiale'yi ve Tarsus'u bir günde kurdu. Ye, iç, neşelen, çünkü diğer şeyler bunlar kadar değerli değildir" yazmaktadır. Burada su kemerleri, yapı kalıntıları, bir höyük, Romalılar'dan kalma mozaikli bir hamam kalıntısı bulunmaktadır.

 

Soli Viranşehir (Soloi Pompeipolis)

 

Mersin'in 14 km batısında deniz kenarında bulunan Soloi antik kenti, M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuştur ve kente güneş anlamına gelen Soloi adı verilmiştir. Persler döneminde Soloi için sikke bastırılmıştır. Akdeniz bölgesini korsanlardan temizleyen Pompeipolis ismi bölgeye Roma döneminde verilmiştir.

 

Kent 527 yılında meydana gelen büyük yer sarsıntısıyla tamamen harap olmuştur. Bu nedenle ören yerine Viranşehir de denilmektedir. Liman, hamam kalıntısı ve bir su kemeri bugüne ulaşabilmiş kalıntılar arasındadır. Mersin Müzesi'nde kente ait eserler sergilenmektedir.

Bezmi Alem Valide Sultan Çeşmesi

 

Mersin kentinin en eski İslami yapısıdır. Üzerinde Sultan Abdülaziz'in tuğrası bulunan mermer kitabesine göre, Sultan Abdülaziz tarafından Sultan Abdülmecit'in annesi Bezmi Alem Valide Sultan adına 1861 yılında deniz kenarında yaptırılmıştır.

 

Eski Cami

 

Sultan Abdülmecit'in annesi Bezmi Alem Valide Sultan adına 1870 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı, ahşap beşik çatılı, tek minareli cami 1901 yılında onarım görmüştür.


Müftü Cami

 

Mersin'in eski camilerindendir. Müftü Emin Efendi tarafından 1884 yılında cami ve medrese olarak inşa edilmiştir.

 

Ulu Cami

 

1898 yılında Sultan II. Abdülhamit zamanında, Yeni Cami yıktırılmış, yerine büyük ve modern Ulu Cami inşa edilmiştir. Cami üç katlıdır. Zemin katta 2.000 kişilik ibadet mekânı ve bodrum katında 400 kişilik konferans salonu olan caminin, iç yüzeyinde ilk defa bu camide uygulanan rumi ve hatai desenli Kütahya çinisi ile profilli ve oymalı ahşap malzeme kullanılmıştır.

 

Avniye Cami

 

Minaresinin önceleri ahşap olması nedeniyle, Tahtalı Camii adıyla da bilinen yapı, Mahmut Şami Sümen tarafından bağışlanan arsa üzerinde 1898 yılında inşa edilmiştir.

 

Hazreti Mikdat (Muğdat) Cami

 

Ankara Kocatepe Cami'nden sonra, Cumhuriyet döneminin ikinci büyük cami Muğdat Semti'ndedir. Klasik Osmanlı mimarisi tarzındaki yapı, toplam 5.500 kişiliktir. Üçer şerefeli, 81 metre yüksekliğinde 4 adet minaresi, konferans salonu, kütüphane, aşevi, misafirhane, sağlık ocağı ve diğer birimleriyle külliye özelliği taşımaktadır.

 

İtalyan Katolik Katedral Kilisesi

 

Sultan Abdülmecid tarafından 1853 yılında verilen bir fermana dayanılarak kilise mekânının inşaatına başlanmış ve yönetimi Capucins Rahiplerine verilmiştir. Günümüzde Uray Caddesi üzerinde bulunan saat kuleli kilise, İtalyan Katolik Kilisesi Vatikan tarafından 1991 yılında İtalyan Katolik Katedral Kilisesi olarak değiştirilmiştir. Mersin ve yöresindeki Katolik cemaat için ibadete açıktır.

 

Arap Ortodoks Kilisesi

 

Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Arap Ortodoks Kilisesi, Mersin'in ilk sakinlerinden, Dimitri ve Taunus Nadir tarafından bağışlanan arsa üzerine 1878 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde ibadete açıktır.


Hamamlar

 

Eski çağlardan beri, liman kentlerinde hamamların bulunması geleneği, 19. yüzyılda Mersin kenti içinde geçerliydi. Modern yapılaşma ve yaşam tarzı nedeniyle, tarihi hamamlar günümüzde kullanılmamaktadır. Bunlardan ayakta olanlar; 1903 yılında yapılan Hadra hamamı, Hastane Caddesi yakınındaki Küçük Hamam ile merkezde yer alan Büyük hamam'dır.

 

Atatürk Anıtı

 

Kültür merkezinin önündeki alanda bulunan bronz anıt, 1944 yılında Heykeltraş Kenan Yontuç tarafından yapılmıştır.

 

Refah Şehitleri Anıtı

 

II. Dünya Savaşı yıllarında 23 Haziran 1941 tarihinde, Mısır'a eğitim amacıyla gönderilen Türk ordusu mensuplarını taşıyan Refah gemisi, Mersin açıklarında bandırası bilinmeyen bir gemi tarafından torpillenerek batırıldı. Anıt, "Refah Faciası" olarak bilinen bu olayda şehit olan 167 subay, astsubay ve erin anısına yaptırılmıştır.

 

Mersin Yöresindeki Kaleler

 

Askeri garnizon, gözetleme noktaları veya yerleşim amaçlı olan kaleler, çoğunlukla Bizans, Kilikya ve Ermeni Krallıkları döneminde inşa edilmiştir. Bölgedeki kaleler: Arslanköy Kalesi, Belenkeşlik Kalesi, Çandır Kalesi, Dümbelek Kalesi, Evciler Kalesi, Gözne Kalesi, Hebilli Kalesi, Hisar Kalesi, Kalegediği Kalesi ve Tırmıl Kalesi'dir.

 

Mersin Müzesi

 

Mersin Müzesi'nin ilk eserleri Erdemli ilçesinde kurulmuş olan müzede toplanan eserlerden ve Adana Müzesi'nden devredilenlerden oluşturulmuştur. Müze ilk olarak 1978 yılında Kültür Merkezi Binası'nda kurulmuş, ziyarete 1991 yılında açılmış 2001 yılında yenilenmiştir. Müzede, Roma Dönemi'ne ait mermer heykel başları, heykeller, bronz kaplar, bronz, gümüş ve altın sikkeler, gümüş süs eşyaları, yöresel kıyafetler yer almaktadır.

 

Pazartesi tüm gün, dini bayramların ise birinci günü öğlene kadar kapalı, diğer günlerde mesai saatleri içerisinde ziyarete açık olan müzeye 0 (324) 231 96 18 numaralı telefondan ulaşılabilir.

 

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

 

Atatürk, eşi Latife Hanımla birlikte 20 Ocak-2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin'i ziyaretlerinde, müze haline getirilen bu evde 11 gün boyunca Mersinlilerin konuğu olmuşlardır. Mersin Atatürk Evi ve Müzesi dıştan düzgün kesme taş ile yapılmış, iki katlı bir yapıdır. Sivil mimarinin en iyi örneklerinden birisidir. Bahçesinde var olduğu bilinen hamama ait izler günümüzde yok olmuştur. Müzenin alt katı "Fotoğraflarla ve Belgelerle Atatürk Müzesi" olarak hazırlanmıştır.

 

Pazartesi tüm gün, dini bayramların ise birinci günü öğlene kadar kapalı, diğer günlerde mesai saatleri içerisinde ziyarete açık olan müzeye 0 (324) 237 5571 numaralı telefondan ulaşılabilir.

 

Eski Camii

 

Adana yolunun kıyısındaki bu tarihi yapı, M.S. 7-8 yy. kilise mimarisinde yapılmıştır. 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye dönüştürülmüştür.

 

Mersin ve Çevresindeki Uçuş Tepeleri

 

Büyük Gelincik Tepesi

 

TEPE ADI: Büyük Gelincik

YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 260 metre

KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, pist yeterli ve geniştir.

YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yol vardır.

RÜZGÂR DURUMU: Genelde limitler dâhilinde günün her saati uçulabilir. Rüzgâr sabah doğulu, 10.00'dan sonra güney, öğleden sonra da batılı eser.

İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar ve üzüm bağları vardır. İniş anında bunları göz önünde bulundurulması gerekir.                         

Not: Şehir merkezine 15 km uzaklıktadır.     

 

 Aslanköy Yaylacık Tepesi

 

TEPE ADI: Yaylacık

YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 620 metre

KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, geniş bir pist mevcuttur.

YOL DURUMU: Aslanköy'e kadar asfalt yol var. Ondan sonra yol tepeye kadar stabilizedir. Mersin'e uzaklığı 60 km'dir.

RÜZGÂR DURUMU: Genelde limitler dâhilinde, öğleden sonra rüzgar ve termikler artar. Rüzgâr güney esintilidir.

İNİŞ YERLERİ: Oldukça geniş iniş alanları vardır.

  

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Giren Mersin'deki Kültür Varlıkları

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde Mersin'den 3 adet kültür varlığı bulunmaktadır. Bunlar 25.02.2000 tarihinde giren Alahan Manastırı ve St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu ve Çevresi ile 13.04.2012 tarihinde giren Mamure Kalesi'dir.

 

 

Mersin ili ilgi noktaları ve görselleri, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden temin edilmiştir.

Sonuçlar
Madalya Tablosu
1 ITA Italy 70 52 64 186
2 TUR Turkey 47 44 37 128
3 FRA France 25 26 45 96
4 ESP Spain 21 32 29 82
5 EGY Egypt 21 22 24 67
6 GRE Greece 15 18 26 59
7 SLO Slovenia 13 11 11 35
8 SRB Serbia 12 11 11 34
9 CRO Croatia 11 7 9 27
10 TUN Tunisia 9 17 22 48
11 ALG Algeria 9 2 15 26
12 MAR Morocco 7 10 11 28
13 CYP Cyprus 2 2 3 7
14 ALB Albania 1 2 3 6
15 MNE Montenegro 1 1 3 5
16 MLT Malta 1 1 0 2
17 SMR San Marino 0 2 3 5
18 SYR Syrian Arab Republic 0 2 0 2
19 MKD The Former Yugoslav Republic Of Macedonia 0 1 4 5
20 BIH Bosnia & Herzegovina 0 1 3 4
21 LIB Lebanon 0 0 2 2
Facebook Twitter Twitter LinkedIn Twitter Web TV