Erdemli

Erdemli

 

Erdemli, Mersin'in 36 km batısında ve denizden itibaren 1 km içeride kurulu bir ilçedir. İlçe sınırları içerisinde tarihi ve turistik yerlerin yoğun olması ve narenciye üretiminin büyük bir bölümünün bu ilçede yetiştirilmesi ilçenin, il içerisindeki önemli konumunu göz önüne sermektedir.

 

Kanlıdivane

 

Helenistik, Roma ve Bizans çağlarına ait tapınak, kilise, sarnıç ve şehir kalıntılarını barındıran sit, geniş ve derin bir çöküğün etrafında yer almaktadır. Bölgedeki önemli yapıtlar şunlardır:

 

Adam Kabartmalar

Kule

Bazilika tipi çeşitli kilise kalıntıları

Şehir Kalıntısı

Eski mezarlık

 

Ayaş (Elaiussa-Sebaste)

 

Şehir İ.Ö. 11. yy. sonlarında kurulmuştur. Kapadokya kralı Arkelaus'un yaz dönemlerini geçirdiği yer olan Ayaş, Roma ve Bizans kalıntılarını sergiler. Ayaş'ta bulunan önemli kalıntılar şunlardır:

 

Su kemeri ve Su Sarnıcı

Tiyatro

Tapınak

Kilise Kalıntıları

Hamam

Anıtmezarlar ve sandukalar

 

Kızkalesi (Korykos/Corycus)

 

Kızkalesi, Erdemli'den 23 km batıda, anayol üzerinde ve deniz kenarındadır. İ.Ö. 4. yy'dan itibaren canlılık gösteren ve eskiden bir surla çevrili olan Kızkalesi, Roma, Bizans, Lusignan ve Karamanoğulları devirlerini yaşamıştır. Kızkalesi'nde tarihi izleri günümüze taşıyan önemli kalıntılar şunlardır:

 

Korykos Kalesi

Korikos Şehir Kalıntıları

Kızkalesi

Çeşitli Kilise Kalıntıları

Büyük Su Sarnıcı

Eski Mezarlık

 

Adam Kayalar

 

Mersin'in Erdemli ilçesinde bulunan Hüseyinler Köyü'nün yakınlarındaki Şeytan Deresi Vadisi'nin dik yamaçlarında oluşmuş kabartmalar bulunmaktadır. İ.S. 1. yüzyıldan kalma ve sayısı 13 olan bu Roma kabartmalarında cenaze yemeği sahneleri sergilenmektedir.

 

Akkale

 

Mersin-Silifke karayolu üzerinde bulunan bölge, İ.S. 72 yılında Roma İmparatorluğu'na bağlanmasıyla

büyük bir gelişme göstermiştir.

 

Cennet Çöküğü Mağarası

 

Mersin'in Narlıkuyu Kasabası'nda yer almaktadır. Bir yer altı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Çukurun tabanında 260 metre uzunluğunda bir mağara vardır.

 

Cehennem Çukuru

 

Narlıkuyu Kasabası'nda Cennet Çöküğü ile yan yana bulunmaktadır. Bir yer altı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş 130 metre derinliğindeki büyük bir çukurdur.

 

Astım Mağarası

 

Mağaranın içine demir bir merdivenle inilmektedir. İçi ışıklandırılmış olup, mağaranın astımlılara iyi geldiğine inanıldığı ve içinde dilek tutulduğu için Astım-Dilek Mağarası denmektedir. Mağarada sıcaklık ortalaması 15 derece santigrat olup, nem oranı yazın %85, kışın %95'e ulaşmaktadır.

 

Köşekbükü Mağarası

 

Anamur ilçesi Ovabaşı Köyü'ndedir. Mağarada nem oranı %80, hava basıncı 762 milibar ve sıcaklık 18 derecedir. Mağara 3 bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümün adı Huzur, ikinci bölümün adı Şifa, üçüncü bölümün adı ise Dilek'tir.

 

Alahan Manastırı

 

Alahan Manastırı, Mersin-Karaman karayolu üzerinde, Mut ilçesinin 20 km kuzeyinde, Geçimli köyü civarındadır. 1300 metre yükseklikte ve Göksu Vadisine bakan dik bir yamaca oturtulmuştur.

 

St. Paul ve yine Tarsus'ta yaşamış Hıristiyan öncülerinden Barnabas 441 yılında Hıristiyanlığı yaymak için Konya-Kapadokya ve Antalya-Antakya'ya kadar maceralı yolculuklar yapmıştır. İşte bu iki Hıristiyan Aziz'in gezileri sırasında konakladıkları her yerde anılarına mabetler yapılmıştır. Alahan Manastırı bunlardan biridir.

 

Mamure Kalesi 

 

Akdeniz kıyı şeridinde, günümüze sağlam ulaşabilmiş Türk kalelerinden birisidir. Anamur'un 6 km doğusundaki kalenin, hangi tarihte ve kimler tarafından yapıldığı tam tespit edilememiştir. İçinde yer alan ve 16 yy. Osmanlı mimarisinin klasik öğelerini taşıyan caminin ilk yapılışı Karamanoğulları dönemine aittir.

 

Silifke Müzesi

 

Taşucu Caddesi No: 111, Silifke

Tel: 0 (324) 714 10 19

Faks: 0 (324) 714 28 52

Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-16.45 saatlerinde ziyarete açıktır.

 

Silifke Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

 

Saray Mahallesi 1. Cadde, Silifke

Tel: 0 (324) 714 10 19

Faks: 0 (324) 714 28 52

Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-16.45 saatlerinde ziyarete açıktır.

 

Rafting Parkurları

 

1. Göksu Irmağı: Hem Göksu Irmağı hem de kolu olan Ermenek Çayı üzerinde rafting yapmak mümkündür. Göksu üzerinde Mut'tan Silifke'ye kadar olan uzun parkur üzerinde yer yer kanyonlardan geçilerek yer yer düzlüklerden geçilerek aktivite gerçekleştirilir. Su yüzeyi yaz aylarında da uygundur. Kolay bir parkur olup, bölgeye gelen turistlere alternatif bir sportif faaliyeti yaşatılabilir.

 

2. Lamas Çayı: Lamas Çayı'nın yukarı çığırları rafting için uygundur. Çay biraz dar olmakla beraber profesyonellere zevk verebilir. Yaz aylarında da faaliyete uygundur.

 

3. Dragon Çayı: Çay yaklaşık 35 km uzunluğundadır. Toros dağlarından bir yer altı nehri olarak doğan Anamur-Dragon çayı rafting faaliyetine uygundur. Kılıç Deresi'nin Dragona karıştığı yer olan noktada parkura başlanır. Çay içerisinde kaya ve çalılıklara dikkat edilerek geçilen parkur tarihi Alaköprü'den geçilerek son bulur. Yıllık ortalama debisi 19.38 m3/s olup, en yüksek debi Kasım ve Nisan aylarındadır.

 

Trekking Parkurları

 

1. Lamas Kanyonu: İki tarafı dik duvarlı bir kanyondur. Kanyonun sol duvarında, bir zamanlar Korykos şehrine su taşıyan oyma kanalları görülebilir. Patika bir yol kanyon boyunca uzanır. Yaz aylarında çayda yüzmek mümkündür. Kanyonda istenildiği kadar yürünebilir.

 

2. Ayva Gediği-Namrun Parkuru: Cehennem Deresinde piknik yapılarak ve Sedir ormanları içinde yürüyüşün mümkün olduğu ve 2 gün sürdüğü bir parkurdur.

 

3. Fındıkpınarı-Arslanköy: Bin metrenin üzerinde bir yürüyüş parkurudur. Toros Dağlarının muhteşem bitki örtüsü ve doğa güzellikleri arasında yürüyüş gerçekleştirmek mümkündür. Yürüyüşün 2 gün sürdüğü bir parkurdur.

 

4. Manavşa Parkuru: Mersin Merkez ilçesinin 21 km kuzeyindeki Erçel (Değirmençay) Köyü'nün kuzeyinde çam ormanları içerisinde gidiş-gelişli bir parkurdur. Yürüyüş günlük olarak düzenlenebilir.

 

5. Çukurkeşlik Parkuru: Portakal, limon ağaçları ve doğal bitki örtüsü arasında bir vadi içerisinde yürüyüş tamamlanır. Günlük olarak düzenlenir.

 

6. Darboğaz-Namrun: Önce Bolkar Dağlarının kuzey sırtlarındaki 2200 metrede Meydan Yaylasına çıkılıp kamp yapılır. Diğer gün Çinili Göl ve Karagöl'ün olduğu vadiden sırtlara çıkılır. Arada bir kamp daha kurularak Namru'na ulaşılır. Yürüyüş 3 günlük olarak düzenlenebilir.

 

7. Cehennem Deresi Vadisi: Zorlu bir parkurdur. Yoğun ve yaşlı sedir ormanları ile kaplıdır.

 

8. Güzeloluk-Ereğli Parkuru: Torosların kısmen düz sırtından yürünür. Yaylalardaki yörük obalarıyla karşılaşılan Torosları güneyden kuzeye kateden bir parkurdur. Yürüyüş 3 günlük olarak düzenlenebilir.

 

9. Dümbelek Düzü-Yıldız Dağı: Bolkarlardan batıya doğru Toros Dağlarının üstü düzlüktür. Bu düzlükten güney-kuzey olarak Yıldız Dağına çıkılır. Bu mevkiinin rakımı 3150 metredir.

 

10. Göksu Deltası: Silifke ovasında kuş cennetinde Paragöl-Dalyan-Göksu Ağzı arasında 1 günlük ilginç bir doğa yürüyüşü gerçekleştirilebilir.

 

11. Göksu Nehri Yürüyüşü: Vadi içerisinde kuzey yönünde 1 veya 3 günlük yürüyüş yapılabilir.

 

12. Ermenek Çayı: Ermenek Çayı ve şelaleler içerisindeki manzarada yürüyüş 1 günlük olarak düzenlenebilir.

 

13. Dragon Çayı: Anamur ilçesi sınırları dâhilinde akan Dragon çayı boyunca yürüyüş 2 günlük olarak düzenlenebilir.

 

14. Geçimli-Dişkeş-Köprübaşı-Kravga Parkuru: Mut ilçesinin kuzeyinde yukarı Göksu Vadisi çevresindedir. Köprübaşında 1 günlük konaklama yapılabilir.

 

15. Çömelek Yürüyüşleri: Muhteşem manzaralarıyla karşımıza çıkan Sason Kanyonu'nda zor ama heyecan verici bir günlük yürüyüştür. Göğden Yaylası yürüyüşü Meyva bahçeleri arasında gidilen bir günlük yürüyüştür.

 

16. Doğu Sandal-Şakna Yürüyüşü: Sandal Köyü'nün doğusundan başlayıp Şakna'ya kadar uzanan bir yürüyüş parkurudur.

 

17. Kadıncık Vadisi Parkuru: Çamlıyayla Merkez ilçesine 10 km mesafede yer alan Fakılar Köyü'nden inilen vadide Sedir, Karaçam, Meşe, Gürgen ağaçları yoğundur. Doğal güzellikler içerisindeki vadide yürüyüş Fakılar Köyü, Papazın Bahçesi ve mesire alanı, Çinli Dere, Tanzıt ve tescilli-koruma altındaki Ana Andıç'tan Çamlıyayla'ya dönülerek tamamlanır.

 

18. Atlılar (Sadiye) Köyü Parkuru: Kültür turizmine elverişli bir köy olan Atlılar (eski adı Sadiye) Köyü'nden başlayan yürüyüş doğal güzellikler içerisinde Alanyalı ve Kızılkaya köylerinden geçilerek Cehennem Deresinin muhteşem güzelliğinde bitirilir. Yaklaşık 20 km'lik parkurun Atlılar bölümünde dağ evi şeklinde özel konaklama tesisi hizmet vermektedir.

 

19. Karakızderesi Parkuru: 1700 rakımlı bir yükseklikte bulunan parkur kış aylarında kar tutması nedeniyle kış turizmi içinde elverişli parkurlardan biridir. Parkur, Erdemli Merkez İlçesine yaklaşık 30 km kuzeyde yer almaktadır.

 

20. Karagöl-Namrun Parkuru: Niğde ilinin sınırlarındaki Karagöl'den başlayıp Namrun (Çamlıyayla)'da son bulan parkur yaklaşık 20 km'dir. 2700 metre rakımdan çeşitli tepe, düzlükler ve vadiler geçilerek Namrun'a inilir. Parkur 2 veya 3 günlük düzenlenebilir.

 

Antik İzlenimli Trekking Parkurları

 

1. Şeytan Vadisi: Kaya mezarları ve değişik bitki örtüsü seyredilerek 7 km yürüyüş olarak düzenlenir. Günlük parkurdur.

 

2. Ura-Korykos: Ura'dan Korykos Roma yolundan günlük düzenlenen yürüyüş parkurudur. Tercihen 2 günlük olarakta düzenlenir.

 

3. Kilikia Afrodisias Parkuru: Mersin-Antalya yolundan ayrılan 14 km'lik bir parkurdur. Orman, Dana Adası ve deniz manzaralarıyla çevrili parkurda yürüyüş Antik Şehire kadar uzanır.

 

4. Demircili (İmbrigon)-Sivri Kale Parkuru: Yoğun Antik Dönem kalıntıları arasında gerçekleştirilen yürüyüş günlük olarak düzenlenir.

 

5. Hançerkale-Gökburç-Tekkadın Örenyerleri Parkuru: Makilik bir alan içerisinde yoğun olarak Roma ve Bizans medeniyetlerinin görüldüğü güzel bir parkurdur. Yaklaşık 5 km uzunluğundaki parkurda yürüyüş günlük olarak düzenlenir.

 

6. Karakabaklı-Işıkkale-Sinekkale Parkuru: Makilik alanda yoğun kalıntılar izlenerek yürüyüş tamamlanır. Yürüyüş günlük olarak düzenlenir.

 

7. Korykos Nekropol Yolu ve Adamkayalar Parkuru: Çok miktarda kilise, lahit ve kaya mezarları arasında gerçekleştirilen yürüyüş günlük olarak düzenlenir. Yaklaşık 5 km'lik bir parkurdur.

 

8. Prensesin Ayak İzleri Parkuru: Silifke/Uzuncaburç ile Kızkalesi arasında yaklaşık 40 km uzunluğunda antik kent ve kalıntılar arasında gerçekleştirilen bir parkurdur. Olba Kraliçe Aba'nın yaşantısı ve hükümdarlığının geçtiği antik alanlarda düzenlen parkurda yürüyüş 3 veya 4 günlük olarak düzenlenir.

 

Jeep Safari Parkurları

 

1. Avgadı, Güzeloluk-İvriz, Konya Ereğlisi Parkuru: Kısmen asfalt olan yol Güzeloluk'tan sonra toprak bir yolla İvriz'e ulaşır.

 

2. Gözne-Ayvagediği-Cehennem Deresi-Sebil-Namrun Parkuru: Ayvagediği'nden sonra Çam ormanlarıyla kaplı ve muhteşem manzaralı bir yoldan Cehennem Deresine inilir. Derenin karşısına geçilerek gidilen yol Sebil Kasabasına ulaşır. Namrun'dan (Çamlıyayla) Kadıncık Barajı yoluna sapılır.

 

3. Lamas-Esenpınar-Kızılgeçit-Uzuncaburç-Silifke Parkuru: Söz konusu köy ve kasabalardan geçilerek gidilen parkurdur.

 

4. Erdemli-Kırobası-Çömelek-Mut Parkuru: Erdemli ilçesinden Mut ilçesine uzanan bir parkurdur.

 

5. Silifke-Uzuncaburç-Kırobası-Mavga Kalesi-Dağpazarı Kalesi-Alahan Manastırı Parkuru: Silifke ilçesinden başlayıp, Alahan Manastırına kadar uzanan ilginç doğa manzaralarıyla dolu bir parkurdur.

 

6. Aydıncık-Şeyh Ömer-Gezende-Mut Parkuru: Aydıncık ilçesinden başlayıp, Gezende'den devam edip Mut ilçesinde sona eren bir parkurdur.

 

7-Anamur-Kazancı-Ermenek-Mut Parkuru: Anamur ilçesinden başlayıp, Kazancı ve Ermenek'ten geçerek Mut ilçesinde sona eren bir parkurdur.

 

8. Dragon Çayı Parkuru: Anamur (Çarıklar Köyü Köprüsü) ilçesinden Dragon Çayı boyunda kuzeye, çayın doğduğu yere kadar uzanan bir parkurdur.

 

Erdemli ve Çevresindeki Uçuş Tepeleri

 

Erdemli-Akpınar Köyü/Göktepe

TEPE ADI: Göktepe

YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 600 metre

KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun. Pist çok geniş ve yeterlidir.

YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yolu vardır.

RÜZGÂR DURUMU: Genelde limitler dâhilinde günün her saati uçulabilir. Öğleden sonra rüzgar ve termikler artabilir. Güney rüzgârı hâkimdir.

 

İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar vardır. İniş anında bunların göz önünde bulundurulması gerekir.

 

Not: Erdemli şehir merkezine 45 km uzaklıktadır.

 

 


Sonuçlar
Madalya Tablosu
1 ITA Italy 70 52 64 186
2 TUR Turkey 47 44 37 128
3 FRA France 25 26 45 96
4 ESP Spain 21 32 29 82
5 EGY Egypt 21 22 24 67
6 GRE Greece 15 18 26 59
7 SLO Slovenia 13 11 11 35
8 SRB Serbia 12 11 11 34
9 CRO Croatia 11 7 9 27
10 TUN Tunisia 9 17 22 48
11 ALG Algeria 9 2 15 26
12 MAR Morocco 7 10 11 28
13 CYP Cyprus 2 2 3 7
14 ALB Albania 1 2 3 6
15 MNE Montenegro 1 1 3 5
16 MLT Malta 1 1 0 2
17 SMR San Marino 0 2 3 5
18 SYR Syrian Arab Republic 0 2 0 2
19 MKD The Former Yugoslav Republic Of Macedonia 0 1 4 5
20 BIH Bosnia & Herzegovina 0 1 3 4
21 LIB Lebanon 0 0 2 2
Facebook Twitter Twitter LinkedIn Twitter Web TV