Tarsus

TARSUS

 

Eshab-ı Kehf

 

Dünyanın birçok yerinde mekân bulan “Yedi Uyurlar” inanışının Anadolu’daki en önemli merkezi Tarsus’taki Eshab-ı Kehf mağarasıdır. Baskılar sonucu bu mağaraya sığınan ve Meksemlina, Yemliha, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ile köpekleri Kıtmir’in 309 yıl uyuduktan sonra Yemliha’nın Tarsus’a gönderilmesiyle ortaya çıkan olay bugün Tarsus’ta bulunan bu mağarada meydana gelmiştir.

 

St. Paul Kilisesi

 

Şehrin güneyinde Ulu Cami Semti'nde bulunan ve Aziz Paul'a adanan bu kilise, 1993 yılında koruma altına alınarak, Anıt Müze olarak hizmet vermektedir. 1992-93 yıllarında Aziz Paul Kilisesi'nde Vatikan tarafından “Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini” düzenlenmiştir. Hıristiyanlar, Aziz Paul Anıt Müzesi'ni düzenli olarak hac amaçlı olarak ziyaret etmektedirler.

 

Donuktaş Tapınağı

 

Tarsus'un doğusundaki Tekke Semti'nde bulunan Donuktaş, günümüze ulaşabilen en eski tapınaktır. Tapınağın hangi tanrı için yapıldığı konusunda kesin bilgi olmamasına rağmen yapıyı, Ortaçağ gezginlerinden V. Longlois, Asur Kralı Sardanapal'ın mezarı olarak nitelendirmiştir.

 

Antik Yol

 

Tarsus'un merkezindeki bu antik yolun, Romalılar tarafından M.Ö. I. yy. ile M.S. I. yy. arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Zamanla oluşan aşınmalara rağmen caddenin zemini Antik Çağdaki görünümünü çoğunlukla korumuştur. Yolun aynı zamanda asıl işlevlerinden biri olan kent içi ulaşımda kullanılmış olduğunu bazı yerlerde görülen tekerlek izleri kanıtlamaktadır.

 

Justinianus Köprüsü

 

Ankara-Adana yolunun Tarsus girişinde bulunan bu taş köprü, M.S. 6. yüzyılda Justinianus tarafından Tarsus'un Berdan (Cydnos) Çayı'nı su baskınından kurtarmak amacıyla yaptırılmıştır. Yakın bir zamana kadar bütün araçların üzerinden geçtikleri üç gözlü bu köprü, 1978'de restore edilmiştir.

 

Kleopatra Kapısı

 

M.Ö. 41 yılında Mısır'ın ünlü Kraliçesi Kleopatra, Romalı General Antonius ile buluşmak için gemilerle Tarsus’un Rhegma (Karabucak) limanına gelmiştir. Gözlükule Höyüğü'nde törenlerle karşılanarak o zamanki şehir kapısından giriş yapmıştır. 1835 yılında Mısırlı İbrahim Paşa, Tarsus kentinin bütün surlarını yıktırmış ve yalnızca bu kapı ayakta kalmıştır. Bugün ayakta kalan tek antik şehir kapısıdır.

 

 

Roma Yolu ve Kapısı

 

Roma yolu ve kapısı Tarsus’a 15 km uzaklıktaki Sağlıklı Köyü’nün yukarı kısmında bulunmaktadır. Bu tarihi ipek yolunun sağlam kalan yerlerinin uzunluğu 3 km kadardır. Kapının çevresinde yıkılmış bina kompleksleri bulunmaktadır.

 

Şahmeran Efsanesi

 

Tarsus’taki eski hamam, Romalılardan kalma bir temel üzerine Ramazanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Plan biçimi ve ölçüleri bakımından Türk hamamının özelliklerini taşımaktadır. Efsanevi Şahmeranın bu hamamda öldürüldüğü söylenir. Bu nedenle Eski Hamama “Şahmeran Hamamı” denir.

 

Kubatpaşa Medresesi

 

Ramazanoğlu Beyi Kubat Paşa tarafından 1550'li yıllarda yaptırılan medrese, eski zamanlardan günümüze gelebilen tek eğitim ve öğretim kurumudur. Tarsus’ta bulunan geleneksel Selçuklu mimarisi tarzındaki bu yapı, 1969-1970 yıllarında genel olarak restore edilmiş olup, 1971 yılında Kültür Bakanlığı'nca müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapının onarımı ve yetersizliğinden dolayı, müzeye ait eserler 75. Yıl Kültür Merkezi'ndeki yeni binaya taşınmıştır.

 

Namrun Kalesi

 

M.S. 11-13 yy. tarihli Namrun Kalesi; Çamlıyayla İlçesi yerleşim merkezinde yükselen tepe üzerinde kurulmuştur. Kale antik yol güzergâhında bulunmasından dolayı önem kazanmıştır.

 

Tarsus Evleri

 

Tarsus'un tarihsel birikiminin kanıtlarını, ilçeye adım atar atmaz görmek mümkündür. Kerpiç, taş ve ahşaptan iki katlı olarak yapılan evlerin hepsinde, ahşap ve el yapımı demir süslemeler, taş kapıların tamamlayıcısı halindedir.

 

Makam-ı Danyal Camii

 

M.S. 635-640 yıllarında Hz. Ömer döneminde caminin altında bulunan cenazenin Danyal A.S.’a ait olduğu kanaatine varılır. Cenaze islami usullere göre yıkanır, bulunduğu yerin daha aşağılarına kimsenin ulaşamayacağı bir yere gömülür. Tarsus Müzesinin yapmış olduğu kurtarma kazısıyla Danyal Peygambere ait olduğu tahmin edilen türbe caminin 8,5 metre altında bulunmuştur.

 

Şelale

 

Tarsus’taki şelalenin bulunduğu yerde Romalılardan kalma yeraltı mezarlarının olduğu bilinmektedir. Zaman zaman su seviyelerinde görülen değişikliklerden dolayı mezarlar görülebilmektedir.

 

  

Antik İzlenimli Trekking Parkurları

 

Sağlıklı Köyü-Roma Yolu-Tarsus: Tarsus'un kuzeyindeki Sağlıklı Köyü civarında bir Roma Takının altından geniş ve gösterişli yola girilir. Parkur, 3 çadır konaklamalıdır.

 

Tarsus ve Çevresindeki Uçuş Tepeleri

 

Tarsus Kartal Tepe

 

TEPE ADI: Kartal Tepe

YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 90 metre

KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun, pist yeterlidir.

YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yol vardır.

RÜZGÂR DURUMU: Genelde limitler dâhilinde kuzey ve doğu istikametinde rüzgâr estiği zaman uçuşa elverişlidir.

İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Bu tepe eğitim uçuşları için uygundur.

 

Not: Tarsus şehir merkezine 10 km'dir.

 

Tarsus Çanaktepe

 

TEPE ADI: Çanaktepe

YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 110 metre

KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Eğim fazla ve dik.

YOL DURUMU: Tarsus'tan tepenin dibine kadar asfalt yol var. Tepeye yürüyerek 10 dakikada çıkılmaktadır.

RÜZGÂR DURUMU: Genelde limitler dâhilindedir. Öğleden sonra uçuşa daha uygundur. Rüzgâr güney esintilidir.

İNİŞ YERLERİ: Gölün kenarındaki tarlalara inilebilir. Bu tepe eğitim uçuşları için uygundur.

 

Not: Tarsus şehir merkezine 13 km'dir.        

                                 

Tarsus-Eshab-ı Kehf

 

TEPE ADI: Eshab-ı Kehf

YERDEN YÜKSEKLİĞİ: 250 metre

KALKIŞ YERİ EĞİMİ: Uygun. Pist kısa ve kayalıktır.

YOL DURUMU: Şehir merkezinden tepeye kadar yol vardır.

RÜZGÂR DURUMU: Genelde limitler dâhilinde öğleden sonra rüzgar ve termik şiddetleniyor. Sadece güney-batı yönünde uçuş yapılabilir.

İNİŞ YERLERİ: Tepenin dibinde çeşitli iniş yerleri vardır. Yer yer ağaçlar, cami ve satış standları vardır. İniş anında bunların göz önünde bulundurulması gerekir. 

                                 

Not: Tarsus şehir merkezine 8 km'dir.

 

Tarsus Müzesi

 

75. Yıl Kültür Merkezi içerisindeki müzede, 2 adet teşhir salonu yer almaktadır. Bu salonlarımızda Etnografik ve Arkeolojik eserler sergilenmektedir.

 

Kültür Merkezi Binası, Tarsus

Tel: 0 (324) 613 06 25

Faks: 0 (324) 613 30 80

 

 

 


Sonuçlar
Madalya Tablosu
1 ITA Italy 70 52 64 186
2 TUR Turkey 47 44 37 128
3 FRA France 25 26 45 96
4 ESP Spain 21 32 29 82
5 EGY Egypt 21 22 24 67
6 GRE Greece 15 18 26 59
7 SLO Slovenia 13 11 11 35
8 SRB Serbia 12 11 11 34
9 CRO Croatia 11 7 9 27
10 TUN Tunisia 9 17 22 48
11 ALG Algeria 9 2 15 26
12 MAR Morocco 7 10 11 28
13 CYP Cyprus 2 2 3 7
14 ALB Albania 1 2 3 6
15 MNE Montenegro 1 1 3 5
16 MLT Malta 1 1 0 2
17 SMR San Marino 0 2 3 5
18 SYR Syrian Arab Republic 0 2 0 2
19 MKD The Former Yugoslav Republic Of Macedonia 0 1 4 5
20 BIH Bosnia & Herzegovina 0 1 3 4
21 LIB Lebanon 0 0 2 2
Facebook Twitter Twitter LinkedIn Twitter Web TV